Zasady przewożenia dzieci w aucie.

Przewożąc dzieci w samochodzie trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym nasze pospiechy będą bezpieczne, a my unikniemy kłopotów i nieprzyjemności.
To co dla wielu jest sprawą oczywista, jest zapisane w kodeksie, a policja podczas rutynowych kontroli może nałożyć na kierowcę-rodzica mandat karny. Poniżej podstawowe przepisy związane z przewożeniem dzieci. W Polsce obowiązuje bezwzględny nakaz przewożenia dzieci w fotelikach i używanie innych urządzeń przytrzymujących dzieci.
Pierwszy zakaz dotyczy przewozu dzieci na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy. Zabrania się takich praktyk w przypadku, gdy auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną. O zakazie tym informują nieraz naklejki, które producenci umieszczają w swoich samochodach. Na przednim fotelu nie mogą siedzieć również dzieci bez fotelika, których wzrost nie przekracza 150 cm ( nie ma w kodeksie kryterium wieku). Na tylnej kanapie za to bez fotelika mogą siedzieć dzieci, które przekroczyły 135 cm wzrostu, pod warunkiem używania pasów bezpieczeństwa. Wszystkie dzieci, poniżej tego wzrostu muszą korzystać z fotelików, z małym wyjątkiem. W przypadku przeważenia trzeciego dziecka, gdy nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika. Jedyny warunek to zapięte pasy i ukończony 3 rok życia.
Przestrzegaj ac tych zasad z całą pewnością możemy czuć się bezpieczni i nie obawiać o zdrowie dzieci, i mandat karny od patrolu drogówki.