Płatne autostrady. Czy warto je omijać?

Płatne autostrady to drogi, które bardzo często wybieramy w ostatniej kolejności, uznając, że nie ma sensu płacić. Trudno się temu dziwić, szczególnie w polskich warunkach jest to decyzja bardzo uzasadniona. Przejazd dłuższego odcinka autostrady wiąże się z koniecznością płacenia na kilku bramkach, a to już są zauważalne koszty. Kilkaset kilometrów przejechanych po polskich autostradach to koszt przekraczający sto złotych. Czy warto ponosić koszty, czy lepiej jechać podrzędnymi drogami i po prostu nie płacić? Wiele jest odpowiedzi.

Jeśli droga bezpłatna wiąże się z koniecznością przejeżdżania przez wiele miast, warto wybrać autostradę W miastach stracimy czas, spalimy więcej paliwa i wbrew pozorom mniej nas to więcej kosztować niż jazda po autostradzie. Inna sytuacja jest, jeśli alternatywą dla autostrady jest dobra droga wojewódzka, przechodząca przez rejony, w których obwodnice miast to norma. W takiej sytuacji nie warto płacić za autostrady.

Płatne autostrady to trudny temat, nie zawsze jednak należy je przekreślać. Wiele zależy od miejsca, do którego chcemy jechać i alternatywnych dróg. W większości przypadków jednak autostrada, mimo tego, że kosztowna, jest po prostu lepszym wyborem. Warto o tym wiedzieć i nie szukać fałszywej oszczędności.