Kiedy i dlaczego trzeba zmieniać opony?

Po co w ogóle zmieniać opony? Zdaniem wielu opony całoroczne w zupełności wystarczą. Inni „specjaliści” twierdzą, że cały rok można przejechać na oponach letnich? Jaka jest różnica między oponami letnimi i zimowymi i kiedy należy wybrać się do mechanika na wymianę ogumienia?
Letnie opony są tak zaprojektowane, aby zachowywać jak najlepsze właściwości jezdne na mokrej nawierzchni, zapewniały jak najniższe zużycie paliwa i były ciche. Ponadto guma, z której są wykonane jest odporna na wysokie temperatury. Zimowe opony natomiast są wykonany z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie w niskich temperaturach. Inna różnica leży w profilu bieżnika. Zimowa opona ma wjeżdżać w śnieg i wyrzucać go na zewnątrz, podczas gdy letnia opona musi skutecznie odprowadzać wodę spod kół.
Opony powinno się zmieniać, gdy temperatura w dzień zaczyna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. W niskich temperaturach bezpieczeństwo letniej opony znacznie spada, bowiem zmienia się przyczepność twardej gumy do podłoża. Dlatego okresem w którym w Polsce większość kierowców zaczyna myśleć o wymianie opon jest przełom października i listopada. Niektórzy zwlekają z wymianą w trosce o szybsze zużycie zimowych opon w wyższych temperaturach (+15 stopni). rzeczywiście zimowa opona szybciej się zużywa w wyższych temperaturach, jednak jest to konsumpcja minimalna.