czy warto zmieniać opony na zimowe?

Wraz z nadejściem jesieni i chłodniejszych dni kierowcy zaczynają się zastanawiać nad przygotowaniem samochodu na okres zimy. Do najważniejszych zadań należy wymiana opon z letnich na zimowe. Co prawda wielu kierowców sceptycznie podchodzi do tej kwestii. Są zdania, że kiedyś nie było opon na różne warunki i „się” jeździło. Na razie w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon sezonowych, jednak przymiarki nad takim projektem trwają.
W jakim celu wymieniamy opony? Jaka jest różnica między zimowymi i letnimi gumami? Przede wszystkim oba typy opon są zrobione z innej mieszanki. Gumy przeznaczone do jazdy w lecie są wykonane z twardej gumy, która jest odporna na prace w wysokich temperaturach. W niskim temperaturach letnie opony twardnieją, tracąc przyczepność. Aby przedstawić to obrazowo, zachowują się jak płozy, a nie opony. Opony zimowe nawet w niskich temperaturach pozostają elastyczne, zapewniając lepszy kontakt z podłożem, dzięki temu mają lepsze właściwości jezdne.
Dlatego, gdy na dworze temperatura spada do około 7 stopni w dzień warto wybrać się na stację w celu zmiany opon. Czekanie do ostatniej chwili kończy się problemami na drodze i kolejką w punkcie wymiany opon. Wbrew pozorom zimowe opony nie zużywają się o wiele bardziej w temperaturach około 15 stopni, dlatego odkładanie wymiany na później nie ma sensu.