Czy warto tankować paliwo premium?

Bez względu na cenę paliw na światowych rynkach, kiedy kierowca przyjeżdża na stację benzynowa widzi różnicę między paliwem PB95 a paliwem Pb98. Różnica między paliwem standardowym a paliwem premium dochodzi nawet do kilkunastu groszy. Czy warto tankować „teoretycznie” lepsze paliwo. Jaki korzyści możemy osiągnąć decydując się na droższy produkt?
Paliwo premium to nie tylko więcej oktanów. Szlachetne paliwa, zdaniem producentów są wzbogacane dodatkami poprawiającymi osiągi, zapewniające ochronę silnika i wpływające na zmniejszenie zużycie paliwa.
Dodatki, które znajdują się w droższych paliwach pozwalają utrzymać w czystości układ doprowadzający paliwo do silnika i zapobiegają powstawaniu osadów w komorze spalania. To umożliwia dłuższa i bezawaryjną eksploatację pojazdu. Wiele z paliw redukuje tarcie i chroni elementy metalowe silników nowej generacji.
Czy warto płacić więcej za paliwo premium? W przypadku niektórych, zwłaszcza sportowych samochodów, producenci zalecają używanie paliwa wysokooktanowego, dlatego warto dostosować się do rekomendacji. W pozostałych przypadkach decyzja o tym powinna być kwestia indywidualną. Na naszym rynku topowi producenci proponują niemal identyczne paliwa uszlachetniające o zbliżonej cenie.