Czy warto sprawdzać geometrię kół

Zawieszenie to jeden z najważniejszych układów w samochodzie. Dzięki jego sprawnemu funkcjonowaniu samochód trzyma się drogi, zapewnia stabilność prowadzenia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Dlatego podczas okresowych badań technicznych diagności tak wielką uwagę przykładają to kontroli tego systemu.
Często skomplikowany układ zawszenia jest narażony na największe uszkodzenia podczas codziennej eksploatacji: nierówna nawierzchnia, dziury czy krawężniki to największe zagrożenia dla zawieszenia samochodu.
Jeśli podczas jazdy na prostym odcinku nasz samochód skręca, późno reaguje na ruchy kierownicy lub na zakrętach słychać piszczenie opon to symptomy nieprawidłowości w układzie zwieszenia. Aby być pewnym, że z autem jest wszystko w porządku warto oprócz zbieżności kół i wymiany elementów eksploatacyjnych zawieszenia wykonać badanie geometrii kół. Najogólniej rzecz ujmując to sprawdzenie pewnych parametrów kół – ich położenia oraz ruchu. Mimo, że nie wszystkim kierowcom idea tego badana jest znana, to prawidłowe ustawienie geometrii ma wpływ na stabilność pojazdu podczas jazdy czy równomierne ścieranie się opon. To badanie szczególnie zaleca się przy zakupie samochodu używanego. Często oferowane na rynku samochody są naprawiane po mocnych kolizjach drogowych. Nieprawidłowa naprawa od razu zostanie wychwycona podczas sprawdzenia geometrii kół.