Czy palenie w aucie jest zabronione?

Czy jadą paląc papierosa w samochodzie kierowca popełnia wykroczenie? Jak to jest z tym paleniem w aucie. Na ten temat panują podzielone opinie: jedni kierowcy twierdzą, że nie ma zakazu puszczania dymka w aucie, podczas gdy inni twierdzą, że jest to zabronione i grozi za to mandat karny.
W kwestii rozstrzygnięcia tej kwestii najlepiej poszukać odpowiedzi w kodeksie drogowym. Art. 63 w punkcie 5 mówi o tym, że kierowcy, który przewozi osoby zabrania palenia i spożywania pokarmów w czasie jazdy. W dalszej części znajduje się wykluczenie, które stanowi, że od tego przepisu zwolnieni są kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, z wyjątkiem taksówek.
Zgodni z tym bez obaw możemy palić czy jeść w samochodzie tylko gdy jesteśmy sami. Jednakże w sytuacji, gdy poruszamy się samochodem osobowym i przewozimy pasażerów, wówczas również palić. Zakaz dotyczy tylko kierowców taksówek. Nie mogą za to palić z pasażerami na pokładzie kierowcy busów i autobusów. To właśnie ta grupa kierowców, podobnie jak kierujący motorami i motorowerami, za palenie w czasie jazdy może dostać mandat. Za złamanie art. 63 w punkcie 5 kierowcy grozi kara w wysokości 50 zł. Dodatkowo jednak nie zostaną przyznane punkty karne.