Czy autogaz się opłaca?

Wraz z każdorazowymi podwyżkami cen paliw na stacjach benzynowych w internecie pojawia się coraz więcej zapytań o instalację autogazu. Ten rodzaj paliwa w Polsce jest szczególnie popularna. Co ciekawe, w naszym kraju obok Turcji jest najwięcej pojazdów z LPG w Europie.
Instalacje gazowe na przestrzega ostatnich lat przeszły sporą ewolucję, ale i ich koszt się zwiększył. Jeszcze kilka lat temu można było założyć autogaz do samochodu za około 2 tysiące złotych. Obecnie instalacje kolejnych generacji pozwalają na ekonomiczna i efektywna jazdę, a ich koszt waha się w granicy 4 – 6 tysięcy.
Koszt samej instalacji to tylko cześć dodatkowych kosztów, z jakimi trzeba się liczyć decydując się na założenie LPG. Wyższy koszt przeglądu technicznego, serwis i wymiana elementów takich jak świece i wtryski oraz filtry to tylko najważniejsze dodatkowe koszty samochodu z instalacją LPG.
Na pytanie o opłacalność instalacji gazowej w większości przypadków trzeba odpowiedzieć twierdząco. Wysoki koszt inwestycji zwraca się średnio po okresie od poł roku do 1 roku. Po pokonaniu dystansu około 20 tys. inwestycja powinna się zwrócić, a kolejne kilometry to czysta oszczędność, bowiem autogaz jest o ponad połowę tańszy od benzyny.