Co nam mówi sonda lambda?

Za wiele problemów z samochodem użytkownicy na różnych forach internetowych obwinią sondę lambda. Czym jest owa sonda i jak wpływa na pracę silnika. Jak rozpoznać, że czas na jej wymianę?
Sonda lambda jest czujnikiem, który znajduje się w układzie wydechowym. W nowszych modelach samochodów są montowane nawet dwa czujniki, jeden przed katalizatorem, drugi za. Zadaniem tego układu jest kontrola zawartości tlenu w spalinach, a odczyt ten jest porównywany jest z zawartością tlenu w powietrzu atmosferycznym. Na tej podstawie komputer dobiera odpowiednią mieszankę paliwa i powietrza. Jeśli sonda dział niepoprawnie to dostarczana do komory silnika mieszanka paliwa będzie miała niewłaściwy skład. To z kolei może powodować większe zużycie paliwa (gdy udział paliwa jest wyższy niż nominał) oraz powstawanie nagarów, które w konsekwencji mogą spowodować awarię. Jeśli natomiast dawka paliwa jest niższa to objawia się to gorszymi osiągami oraz podwyższeniem temperatur spalania, co również może zakończyć się awarią. Poza tym niewłaściwa praca sondy uniemożliw skuteczne oczyszczenie spalin, co wpływa na środowisko naturalne.
Sonda lambda jest zwykłym elementem eksploatacyjnym, który ulega zużyciu. Jest on zamontowany w układzie wydechowym i narażona jest na wysokie temperatury oraz czynniki zewnętrzne, dlatego warto co 30 tys. km sprawdzać jej stan.