Autobusy i sprawa włączania się do ruchu

Zasada duży może więcej niestety bardzo często jest wykorzystywana na drogach. Bardzo często zdarza się, że samochody ciężarowe czy autobusy wykorzystując swoje gabaryty wymusza pierwszeństwo. Wiele z takich sytuacji to zwykły przejaw złego wychowania kierowców, aby nie użyć gorszych określeń.
A co z kwestia włączania się do ruchu autobusów komunikacji miejskiej. O tym czy należy im ustępować, czy maja pierwszeństwo zdania są podzielone. Aby rozstrzygnąć tę kwestię warto sprawdzić, co na ten temat mówią przepisy. W Prawie o ruchu drogowym oraz kodeksie wykroczeń znajdziemy kilka ważnych informacji. Kierowca zbliżający się do oznakowanego przystanku powinien zachować szczególną ostrożność i jest zobowiązany zmniejszyć prędkość. Ponadto w razie potrzeby powinien się zatrzymać umożliwiając kierowcy autobusu włączyć się do ruchu. Trzeba jedna podkreślić, że zamiar kierującego autobusem musi być zasygnalizowany kierunkowskazem. Rekomendacja ta dotyczy oczywiście terenu zabudowanego.
W kodeksie wykroczeń przewidziana jest kara za niestosowanie się do tej zasady. Za wykroczenie, które polega na utrudnianiu lub nawet tamowaniu ruchu grozi mandat karny w wysokości 200 złotych.
Tyle przepisy. Niestety bardzo często kierowcy autobusów włączają się do ruchu bez sygnalizowania manewru. Co w takiej sytuacji? Pozostaje tylko zachować ostrożność i zdrowy rozsądek